YAPIT

‘Creatio ex nihilo’ ; olmayan bir şey den /hiç yaratım değildir..

Sanat yapıtları görülen gerçekliğe direnmekle düşünsel oluşturuyu kovan görülen gerçeklik güçlerine boyun eğer.

Bir edebiyat ‘ne denli tanınmayacak şekilde biçim değiştirirse değiştirsin, kendisini ne denli gizlenirse gizlensin hiçbir konu içeriği, hiçbir biçim yasası, sanat yapıtının kendisini çıkarımladığı görgün gerçeklikten kaynaklanmaz.

Gerçeklikle ilişkisini kurarken kendi biçim yasası sayesinde öğelerini yeniden öbeklendirir.

Adorno, ‘angaje bir sanat yapıtı idesinin yerine getirilebilmesi için, her türlü dünya angajmanı’ terk edilmiş olmalıdır.

Brecht insan düşündüğü ve ‘insancıl öğeyle dostlaştığı ölçüde daha az uyguladığı’ polemikçi ‘yabancılaştırma’ için de geçerlidir.

Kafka düz yazı eserleri Beckett’in tiyatro oyunları ve gerçek korkunç roman olan öyle etki ederki resmi anlayışlara angaje edebiyat etkisi bunun yanında kadük kalır.

Var-oluş bu korkuyu uyandırır.

Doğaya egemen olan akılcılık kurbanlarının partisini tutan sanat yapıtları protestoda akılcılaşma süreci ile iç içe geçmiştir.

Angajman konusuna Fransa’ da karşı isyan yani devrimci bir tutum sergilenmiştir.

Duyusal hazzı Alman felsefesi sanat yapıtının özünde bulunanlardan aşkınlığı belirginleştirmiştir.

Bu kapsamda sanat yapıtının toplamı kendisinden daha fazlasıdır.

Adorno’nun savlaması uyarınca, ‘en yüce sanat yapıtında bile bir daha başka türlü olmalıdır ilkesi gizlidir.FacebookTwitterEmailWhatsAppPaylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.