Sûkut ikrardan gelir…


Hayranlık, sükût tecelli ettiğinde başlar. Sohbet hub kökünden gelir demiştik; sevgi demek. Sevgiyle içselleştirilen bilgi Muhabbet.
Ashab-ı Kiram, sohbet ikram edilenler demek. Musahip de aynı köktendir. Aynı sohbeti dinleyip içselleştirenler birbirine karşı musahibtir, birbirine karşı sorumludur.
Arınma sohbet muhabbette olur, kamil insanın sohbetinde muhabbetinde olur. Sohbette hayret, hayranlık, zevk mertebeleri vardır. Sohbet veren insanı sevmiyorsan, rabıtan yok ise o sohbetten istifade edemezsin. Rabıta bağ demek, rabıtadan maksat sevgidir. Sevdiğimiz insanın hali bize geçer. İsmail Emre rabıtayı elektrik düğmesini çevirmeye benzetir ve der ki ışık almak için fabrikaya yapışamazsın ancak telin ucundan alabilirsin. Biz de Hz. Peygamberi, kapısı Hz. Ali’yi yani ehlibeytini ve ehlibeytini sevenlerin yolundan kestirmeden gidebiliriz ancak. Allah bizi bu yoldan ayırmasın.
Önce hatırlamalı sonra tefekkür etmeliyiz. Rabıta unutmamaktır diğer manası ile. Hz. Peygamber ve gelmiş geçmiş tüm evliyaullah her an her zamanda hazır nazır olduklarına göre biz onların şuurlarına hallerine tabiyiz, sevgi ile, rabıta ile. Konuşurken tefekkür olmaz, zihnin susması gerek. O sebeple kamil insanının sohbetinde akıl askıda kalır hayretle, hayret hayranlığa, hayranlık zevk dönüşür, arınma böylece gerçekleşir. Aradan çıkmadan olmuyor, “sen çık aradan görünsün Yaradan” diyor Yunus ya. “Ağzın açıksa, kulağın kapalıdır, kulağın kapalı ise, ağzın açıktır. Maneviyatta zevk sükut etmesini öğrendikten sonra başlar. Kalp çalıştı mı, dil durur; insan gözden gıda almaya başlar, ruh dediğimiz içi büyür,” der Emre.
İkrar, aktif tefekkürü gerektirir.


Mehtap Özenmiş İnci Mercan Derviş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.