Sıdki Baba (1865-1928)


Kemal Sunal “Yandı Ha Yandı” derken yüzümüzde tebessüm oluşturabiliyorsa
Ali Ekber Çicek “Haydar Haydar” ile bizleri her dinlediğimizde mest edebiliyorsa
Arif Sağ “Siyah Saçlarında Hatem Yüzlerin” ile bizlere resitalini sunabiliyorsa
Erkan Oğur “Zülf-ü Kaküllerin Amber Misali” derken bizleri deryalara salabiliyorsa
“İlahi Mustafa Mürteza Hakkı, İnsan-ı Kamilden Ayırma Bizi” derken en güzel temmenilerimizi eserlerimizde görebiliyorsak
“Başım Açık Yalın Ayak Yürüttün. Sen Merhamet Eyle Lebbi Balım Yar” diye diye semah dönerken, bizlere semahın o aşkını hissettirebiliyorsa eksiksiz, vesilesidir Sıdki Baba.
Zeynel Abidin olarak doğar, Aşık Pervane ismiyle gelişir, geliştirir, Sıdki ile sırlanır Sıdki Baba…
“Sıdki sadık bu mahlası bulalı
Kalmadı gönülde dünya melali
Mabudum, maksudum nüri Cemali
Ol bana Şirin’dir, ben ona Ferhad.”
Orta Asyadan göçerek Malatya’nın Tohma çayı kenarındaki Çerme Köyüne yerleşen, oradan Silifke’ye, Tarsus Yenice’ye, Mısır’a yolu düşen bir ailenin iki evladından birisi olan Zeynel Abidin’in içine düşen ateşle Hacı Bektaş ocağına ulaşması, Postniş Feyzullah Efendi ile tanışması ile başlayan serüveni, özlemini çektiği ailesinin yanına izin alarak gideceği Yenice’den dergaha dönmesiyle başka bir seyir alacaktır… Feyzullah Efendi artık yerini Cemaleddin Efendiye bırakmıştır. Pervane’nin aynı saygı, sevgi ve bağlılığı göstereceği Cemaleddin Efendi bir gün Pervane’ye “Senin adın bundun sonra Sıdkî olsun” der ve Sıdki Baba o günden sonra bu mahlasın mutluluğunu asla gizleyemez, nefeslerine işler ince ince.
“On dört yıl dolandım Pervanelikte
Sıdki ismim buldum divanelikte
Sundular aşk meyin mestanelikte
Kırkların ceminde dar’a düş oldum.”
Anadolu’yu gezmiş, Anadolu için mücadele vermiş ve nihayetinde ömrünün keri kalanını geçireceği Merzifon Harız Köyüne yerleşir (…)”
Derleyen:
Mehmet Özgür Ersan Dede
Yesari Abdal Çelebi
Aşk ile Hu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.