Pençe-i, Ali Aba


Güruh-u Naci’den bir bacı geldi
Bacı’nın ismine Fatıma dediler
Yeri göğü ondan mevcut bildiler


Virani Baba


Alevi inacında “Pençe-i Ali Aba” veya “Fatma Ana” eli vardır. “Penc” kelimesi Farsça bir kelimedir ve “beş” anlamındadır, aynı zamanda “El”i ifade eder. Kökeni Arapça “Aba”; Dövme yünden yapılmış, kalın ve kaba bol giyimli bir libas(giysi), hırka.


Ali Aba; Hz-Muhammed’in abası/hırkası altında olanlardır. Ehli Beyt, Seyyid-i Saadet Evlad-ı Resul demektir. Pençe-i Ali Aba ise, Hz.Muhammed’in abası/hırkası altındaki beş kişi demektir. Dolayısiyle Ehli Beyt’in Hz.Muhammed’in soyunun sürdüğü; Şahı Merdan Ali, Fatma Ana, Imam Hasan, Imam Hüseyin ve Hz.Muhammed’le beraber bu beş kişi, Pençe-i Ali Aba’yı oluşturuyor.
Bu olayla ilgili hadis şöyledir: Hıristiyan din önderleri, Hz.Muhammed’i haşa yalancılıkla suçladılar. Bunun üzerine vahi geldi ve “De ki; oğullarınızı ve oğullarımızı, kendinizi ve kendimizi alıp meydana çıkalım. Kim yalancı ise lanetleşelim, Allah’ın laneti yalancıların üzerine olsun diyerlim” (Al-i İmran, 61) buyruldu.

Bu ayet vahiy edilince, Hz.Muhammed; Şahı Merdan Ali, Fatma Ana, Imam Hasan ve Imam Hüseyin’i alıp, hep beraber beş kişi birlikte Hıristiyan din önderleriyle (rahiplerle) lanetleşmek için meydana çıktılar. Fakat Hıristiyan din önderleri korktular ve meydana çıkmadılar.
Bunun üzerine Hz.Muhammed abasını sırtından çıkararak, Şahı Merdan Ali, Fatma Ana, Imam Hasan ve Imam Hüseyin’i örttü işte “Benim Ehli Beyt’im-Ev Halkım bunlardır” dedi. “Pence-i Ali Aba” Hz.Muhammed’in Abasının/Hırkasının altında olan Ehl-i Beyt’ir.

mehmet özgür ersan / abdal yesari çelebi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.