Hünkar Hacı Bektaş Veli Dergahı Aslanlı Çeşme Kavalalı Mehmet Ali Paşa Fatma Rukiye Hanım -Kamber Özcivan


Evimin olduğu Zeynepkamil mahallesindeki, emekli olduğum, Zeynep Kamil okulunun karşısında bulunan Zeynep Kamil hastanesinde aşı oldum demiştim.
Zeynep Kâmil dedim de aklıma geldi. Hani ya, bizim ünlü Aslanağzı çeşmemiz var ya, o aslan heykelini Mısır’dan yollayan, halkın Kara Fatma Sultan diye bildiği Fatma Rukiye, Zeynep Hanım’ın ablası olur. Çeşmenin suyunu ünlü Malkoçoğlu ailesi 1554 yılında getirmiş. Ünlü Mısır Valisi, daha sonra hükümdarı olan Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın kızı Fatma Rukiye 1853 yılında bu aslanı yollayınca çeşmenin adı Aslanlı Çeşme ve “Aslanağzı” adıyla anılmıştır. Aslanın önündeki mermer havuzu da aslanın gelişinden 3-5 yıl sonra Kırşehir yakınlarındaki Kırlangıç dağından, özel yapılmış kağnısı ve mandalarıyla, onlar gibi bey paşa olarak değil de Hacıbektaş’ta zamanının ünlü çiftçisi olan dedemin dedesi, adıyla Mustafa, lakabıyla “Hacı Okka” getirmiştir.


Kamber Özcivan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.