GÜL BABA KİMDİR?-Ali Eren Yıldız

15. yüzyıl sonu, 16. Yüzyıl başlarında yaşamış Türk mücahidi ve Bektaşi dervişi olduğu belirtiliyor. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de türbesi bulunan Gül Baba, Evliya Çelebi’nin belirttiğine göre Merzifonlu bir Bektaşi dervişidir. Gül Baba, Fatih Sultan Mehmet döneminden Kanuni Sultan Süleyman dönemine kadar birçok gazaya katılmıştır. Son olarak Kanuni Sultan Süleyman’ın daveti üzerine Budin’in fethinde de yer alan Gül Baba burada şehit düşmüş ve Budin’de bir tepeye defnedilmiştir. Bu tepeye daha sonra Gültepe adı verilmiştir.

Gül Baba’nın Kanuni Sultan Süleyman’ın da katıldığı cenaze namazını Ebussuud Efendi kıldırmış ve cenazesine yüz bini aşkın katılım olmuştur.Anadolu’da aynı adı taşıyan birçok ermiş olduğu; ancak en tanınmışının Gül Baba olduğu söylenir. Lakabının neden Gül Baba olduğuna dairse birçok rivayet vardır. Bunlardan biri savaşlarda kavuğunda hep bir gül olmasıdır.

Bektaşi velilerinin ortak özellikleri, şer kuvvetlere karşı kullandıkları tahta kılıçlarıdır. Tahta kılıçla savaşan birçok Bektaşi velilerinin olduğu anlatılır. Tahta kılıç; gücü, adaleti, hakimiyeti simgeler. Mücadelelerde karşı tarafa; zarar vermek yerine hoşgörü yanlısı olunduğu mesajını verir. Bu nedenle barışın da simgesidir. Bektaşi dervişi olan Gül Baba’nın da savaşlara tahta kılıcı ve bir gülle katıldığı belirtilir. Dolayısıyla karşı tarafa barışçıl bir yaklaşımda olunduğu mesajını verir.

Hacı Bektaş Veli tarafından Anadolu’da 13. asırda kurulan ve Hoca Ahmet Yesevi öğretilerinden kaynağını alan Bektaşilik, yeniçerilerin de benimsediği bir yoldu. Sefer zamanlarında saz ozanları ve dervişler de savaşa katılarak askerlere manevi güç desteği sağlıyorlardı. Gül Baba da seferlere katılır, düşmana karşı mücadelede askerlere destek olurdu. Bektaşiliğin teması hümanizmdir. Yani insan odaklı bir yaklaşımı esas alır. Bu nedenle Bektaşi dervişi Gül Baba’nın tahta kılıcı ve gülle sefere katılması bu misyonun bir parçasıdır denilebilir. Bugün Budin’de bulunan Gül Baba’nın türbesinin Macaristan’ın da katkılarıyla bakım ve onarımı yapılmış ve türbe ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir.

ALİ EREN YILDIZ

Kaynak: http://www.turkmacar.org.tr/gul-baba-kimdir/https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCl_Babahttp://tasavvufkitapligi.com/…/565920gul-baba-ve-tahta…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.